ماموگرافی

دستگاه ماموگرافی

ماموگرافی یا تشخیص سرطان سینه به وسیله تابش دوز پایین اشعه ایکس مهم ترین وسیله برای معاینه ی پستان یا سینه که مناسب ترین زمان در سن 35 تا 40 سال است. پزشکان برای تشخیص بیماری های سینه از این روش درمانی استفاده می کنند که بهترین گزینه برای تشخیص سرطان پستان است که در برخی موارد این امکان را به وجود می آورد که 3 سال زودتر تا زمان پیشرفت بیماری آن را تشخیص دهد. دستگاه موجود در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی فرمانیه با برند planmeca ساخت کشور فنلاند می باشد که برندی معروف در کشور های اروپایی که قدرت تشخیص بالایی دارد در زمینه عکسبرداری پزشکی می باشد که با پردازش با سیستم CR ˓تصاویر متفاوتی نسبت به سیستم آنالوگ ارائه می دهد.

فرایند ماموگرافی چگونه انجام می گیرد؟

بیمار را در برابر دستگاه ماموگرافی قرار می دهند و یک تکنسین سینه ی فرد را بر روی یک صفحه ی پلاستیکی که در دستگاه تعبیه شده است قرار می دهد. یک صفحه ی دیگر در بالا قرار دارد که سینه را تحت فشار قرار می دهد. این صفحات سینه یا پستان بیمار را در حالت صاف و بی حرکت نگه می دارند در حالی که اشعه ی ایکس با دوز بسیار پایین از موضع عکسبرداری می کند. در هنگام انجام این فرایند بیمار فشار زیادی را تحمل می کند و این مرحله چند مرتبه تکرار می شود تا زمانی که نمای جانبی BR ایجاد شود.
این روند برای سینه ی دیگر نیز تکرار می شود و از همان روش X-rayed استفاده می شود. پس از انجام عکسبرداری تکنسین تصویر چهار بعدی را که به وسیله ی اشعه ی ایکس گرفته شده است بررسی می کند در صورت نیاز مجددا مرحله تصویربرداری را انجام می دهند. نکته ی قابل توجه ای که وجود دارد این است که ماموگرافی که برای هر فرد انجام می گیرد با همدیگر کمی تفاوت دارد به این دلیل که همه ی سینه ها با یکدیگر متفاوت هستند.

در ماموگرافی چه مواردی تشخیص داده می شود؟

با توجه به اینکه معاینه ماموگرافی برای اکثر خانم ها یک تجربه ی ناراحت کننده و دردناک است. برخی از افراد در هنگام انجام این تست درد بیشتری را حس می کنند. این فرایند چند لحظه به طول می انجامد و درد آن نیز زودگذر می باشد. دردی که در هنگام انجام این تست متحمل خواهید شده بستگی به توانایی و مهارت تکنسین دارد که با مراجعه به مراکز تخصصی و حرفه ای مانند مرکز رادیولوژی و سونوگرافی فرمانیه می توانید این مسئله را مرتفع کنید. دردی که افراد در زمان انجام ماموگرافی تحمل می کنند بستگی به اندازه ی سینه نیز دارد در صورتی که در زمان گذراندن سیکل عادت ماهیانه خود باشند درد بیشتری را حس خواهند کرد.
برای تشخیص مواردی که در این آزمایش وجود دارد لازم است که عکس را به یک پزشک یا رادیولوژیست نشان دهید تا در صورت وجود نشانه های سرطان پستان، این مورد را به بیمار اطلاع دهند.

چرا باید ماموگرافی را انجام بدهیم!

همان طور که می دانید تست ماموگرافی باید در خانم هایی که نشانه های بیماری سرطان پستان یا خانم هایی که در سلامت کامل هستند انجام شود. این شیوه به عنوان یک نوع غربالگری پستان شناخته می شود که معمولا شامل دو یا چند عکس است که توسط اشعه ی ایکس از هر پستان انجام می شود.
تصاویری که توسط دستگاه planmeca ارائه می شود قابلیت تشخیص تومورها را دارد. تست غربالگری که انجام می گیرد این امکان را به وجود می آورد که  Microcalcifications یا رسوبات کلسیم را که در برخی موارد به عنوان نشانه هایی از بروز سرطان است را تشخیص دهد. 
تست ماموگرافی می تواند پس از تشخیص سرطان پستان برای انجام بررسی های لازم انجام بگیرد و به کمک آن روش های درمانی مناسب مورد استفاده قرار بگیرد.
این شکل از ماموگرافی را به عنوان یک روش تشخیصی می شناسند که می تواند توده ها و نشانه های سرطان پستان را به همراه علت درد در سینه، ضخیم شدن پوست پستان و علت ترشحات در نوک پستان، تغییر شکل پستان را تشخیص دهد. همچنین می تواند خوش خیم یا بدخیم بودن سرطان را نیز به شما اعلام کند.
استفاده از ماموگرافی تشخیصی در زمان هایی انجام می گیرد که افراد قصد دارند نتایج غربالگری را مورد بررسی قرار دهند. در صورتی که در سینه ایمپلنت وجود داشته باشد انجام این روش درمانی مشکل خواهد بود.

تفاوت غربالگری و ماموگرافی در چیست؟

از این دستگاه ها برای هر دو روش غربالگری و ماموگرافی استفاده می کنند. روش ماموگرافی تشخیصی، مدت زمان بیشتری تا غربالگری نیاز دارد. میزان تابش اشعه ی ایکس در روش تشخیصی بیشتر از روش غربالگری است. در این روش از تصاویر بیشتری توسط اشعه ی ایکس استفاده می شود. در این روش لازم است که از چند زاویه مختلف از پستان تصویربرداری شود. تکنسین ها می توانند با تشخیص یک نقطه ی مشکوک با گرفتن یک تصویر دقیق به تشخیص پزشک کمک زیادی کنند.

مزایای استفاده از روش ماموگرافی چیست؟

یکی از مهم ترین مزیت های انجام ماموگرافی این است که افراد می توانند سرطان پستان را پیش از گسترش بیماری تشخیص داده و به درمان آن بپردازند.
تحقیقات نشان داده است که استفاده از ماموگرافی می تواند 40 تا 74 درصد میزان مرگ و میر را در بین زنان 50 تا 69 سال بر اثر ابتلا به سرطان پستان کاهش دهد.
یکی از نتایج منفی ماموگرافی این است که می تواند برای خانم ها اضطراب و تنش های روانی به وجود بیاورد. انجام تست های اضافی نیز می تواند هزینه بر و وقت گیر باشد. نتایج مثبت کاذب سرطان پستان با استفاده از این روش امکان پذیر است که شامل وجود توده های متراکم در سینه زنان جوان و زنان مبتلا به بیوپسی های پستان پیشین، زنان مبتلا به سابقه خانوادگی سرطان پستان و زنان مبتلا به استروژن (به عنوان مثال، هورمون درمان یائسگی) است. احتمال داشتن یک نتیجه مثبت کاذب با تعداد ماموگرام ها افزایش می یابد. تعداد زیادی از زنان ممکن است با نتایج مثبت کاذب روبرو شوند که این امر می تواند به پیشگیری از سرطان سینه منجر شود.