رادیوگرافی جنرال

عکسبرداری روتین و ارتوپدی

رادیوگرافی جنرال یا عمومی بوسیله اشعه ایکس انجام میشود اشعه ایکس بجز استخوان از پوست و اجزای داخلی عبور می کند و یک تصویر سیاه و سفیدی از استخوان به ما میدهد که با دستگاه CONTROL X محصول مشترک آمریکا و مجارستان انجام می شود. و با پردازش توسط دستگاه CR تصاویر کیفیت بالایی را ارائه می دهد. تمامی سیستم های عکسبرداری مرکز رادیولوژی و سونوگرافی فرمانیه هر ساله کنترل کیفی می شود و صحت کارکرد آن مورد بررسی قرار می گیرد. رادیوگرافی جنرال به عنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین روش های رادیوگرافی شناخته می شود. از این تصاویر برای تشخیص ناهنجاری ها در استخوان ها، ریه ها و سایر اندام های داخلی استفاده می شود.

رادیوگرافی جنرال چیست؟

رادیوگرافی جنرال به عنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین روش های رادیوگرافی شناخته می شود. اشعه ی ایکس باعث می شود که تصاویر و ساختار داخلی بدن در این نوع رادیوگرافی مشاهده شود. از این تصاویر برای تشخیص ناهنجاری ها در استخوان ها، ریه ها و سایر اندام های داخلی استفاده می شود. اشعه ی ایکس بخش کوچکی از بدن را یونیزه می کند تا بتواند تصاویری از استخوان ها و اندام های داخلی را برای کمک به تشخیص بهتر برای درمان بیماران ایجاد کند.
اشعه ایکس موجود در رادیوگرافی جنرال در بدن نفوذ می کند و آناتومی بدن مقادیر مختلفی از آن را جذب می کند. به عنوان مثال مشاهده می کنیم که استخوان و دنده ها بخش بیشتری از این اشعه را جذب می کنند بنابراین این قسمت ها را به صورت سفید و خاکستری روشن در تصویر مشاهده می شود بافت هایی مانند ریه و سایر اندام های داخلی تابش کمتری را جذب می کنند بنابراین بر روی تصویر تیره تر دیده شوند به این ترتیب یک قسمت از بدن در تصویر مشاهده می شود.

آشنایی با برخی از کاربردهای رادیوگرافی جنرال

یکی از معمول ترین کاربردهای رادیوگرافی جنرال تصویربرداری از قفسه سینه به وسیله اشعه ایکس می باشد. این نوع تصویربرداری را معمولا برای ارزیابی  ریه ها، قلب و آناتومی اطراف آن انجام می دهند. استفاده از این روش به عنوان یکی از ساده ترین و سریع ترین روش ها است که پزشکان برای ارزیابی جمجمه شکسته، ستون فقرات آسیب دیده و دیگر استخوان های شکسته تجویز می کنند. معمولا از استخوان ها دو تصویر گرفته می شود و در مواردی که مشکل در استخوان مچ دست، دندان ها، مفاصل یا زانو ها باشد 3 تصویر یا بیشتر گرفته می شود. 

مزایا و معایب رادیوگرافی جنرال چیست؟

فواید رادیوگرافی جنرال: تصویربرداری اشعه ایکس برای تشخیص آسیب های استخوان و مفاصل، مانند شکستگی، عفونت، آرتریت و سرطان مفید است. از آنجا که تصویربرداری اشعه ایکس سریع و آسان است، به ویژه در تشخیص و درمان اضطراری مفید است.
تجهیزات اشعه ایکس به طور گسترده ای در دسترس است، استفاده از آن برای بیمار و پزشکان متخصص آسان است. 
خطرات رادیوگرافی جنرال: بعضی از مردم نگران این هستند که استفاده از اشعه ایکس خطرناک است زیرا قرار گرفتن در معرض تابش می تواند باعث جهش های سلولی شود که ممکن است منجر به سرطان شود. نکته ی قابل توجه این است که میزان تابش و در معرض اشعه قرار گرفتن بستگی به بافت یا اندام مورد بررسی قرار دارد. واکنش به تابش اشعه به اندام و بافتی که مورد بررسی قرار می گیرد بستگی دارد. واکنش به این اشعه به سن افراد بستگی دارند کودکان ممکن است واکنش بیشتری نسبت به بزرگسالان نشان دهند.
به طور کلی، خطر قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ایکس با استفاده از تجهیزات پیشرفته تصویربرداری بسیار کم است و مزایای این آزمایش ها به مراتب بیشتر از خطرات آن است. زنان باردار و افرادی که احتمال باردار بودن آن ها وجود دارد بهتر است پیش از اینکه در مقابل اشعه قرار بگیرند به پزشک اعلام کنند. در صورتی که استفاده از این اشعه برای این افراد ضرر داشته باشد پزشک از روش های درمانی دیگر مانند سونوگرافی استفاده می کند. بانوان بهتر است ده روز پس از آخرین سیکل قاعدگی در برابر این اشعه قرار بگیرند. 

رادیوگرافی جنرال در تشخیص چه مواردی موثر است

استفاده از رادیوگرافی جنرال علاوه بر تشخیص آسیب دیدگی ها برای معاینه ی قسمت های دیگر بدن مورد استفاده قرار می گیرد. 
استخوان و دندان ها: در بیشتر موارد تصویربرداری توسط رادیوگرافی جنرال، عفونت و آسیب هایی که در دندان و استخوان ها وجود دارد قابل تشخیص است. از این نوع رادیوگرافی برای تشخیص آرتریت و درد های مفصلی استفاده می کنند. 
دندان پزشکان برای تشخیص پوسیدگی دندان ها از روش عکسبرداری دندان استفاده می کنند. 
رادیوگرافی برای قسمت های دیگر بدن مانند قفسه سینه انجام می گیرد که می تواند بیماری هایی را که در این بخش وجود دارد تشخیص دهند. این فرایند برای بخش شکمی انجام می گیرد. 

رادیوگرافی جنرال چگونه انجام می گیرد؟

استفاده از این نوع رادیوگرافی به پزشکان کمک می کند تا دیدگاه های بهتری در ارتباط با درمان داشته باشند. در برخی موارد ممکن است برای ثابت نگه داشتن بخش های مختلف بدن از بالش یا کیسه های شن کمک بگیرند. زمانی که قرار است از افراد عکس بگیرند به آن ها می گویند که نفس عمیق بکشند یا نفس خود را نگه دارند. در هنگام تصویربرداری تکنسین رادیوگرافی در یک اتاقک یا کابین کوچک قرار می گیرد و تجهیزات را آماده سازی می کند تا پرتو اشعه ی ایکس مناسب با محل مورد نظر ارسال شود.
این روش هیچ دردی را برای بیماران به دنبال ندارد تنها از آن ها درخواست می شود برای چند لحظه به شکل بی حرکت در یک وضعیت نه چندان راحتی بمانند در صورتی که کوچکترین حرکتی از سوی بیمار مشاهده شود تصویربرداری مجددا انجام می گیرد.
در انتها باید بگوییم که رادیوگرافی جنرال به عنوان معروف ترین شکل رادیوگرافی است که برای بیماران انجام می شود. این نوع رادیوگرافی به همراه فلوروسکوپی سال ها است که به عنوان اصلی ترین روش رادیوگرافی برای بیماران استفاده می شود. رادیوگرافی نام علمی است که برای اشعه ی ایکس به کار می برند. به منظور به دست آوردن تصاویر دقیق تر از یک عامل کنتراست گاهی اوقات برای جلوگیری از عبور از اشعه ایکس از عبور از مناطق بدن استفاده می شود. 
رادیوگرافی جنرال معمولا برای ارزیابی قفسه سینه، ستون فقرات، دندان ها، اندام ها و شکم استفاده می شود. کنتراست ممکن است از طریق IV یا کاتتر معرفی شود تا به وضوح سیستم ادراری، روده یا سایر ساختارهای داخلی در تصویر مشاهده شود. اشعه ایکس گاهی اوقات قبل یا برای مقایسه با سایر روش های تصویربرداری تجویز می شود. 
IVP به عنوان یکی از روش های استفاده از اشعه ایکس است این روش برای تصویربرداری دستگاه ادراری (کلیه ها و مثانه) متداول است. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم مزیت های این روش از خطرات آن بیشتر است.